Nerki damskie - idealny dodatek do stylizacji

Nerki damskie – idealny dodatek do stylizacji

Niezależnie od tego, czy chcesz podkreślić swój wygląd, czy po prostu chcesz zrobić niezwykłe oświadczenie modowe, nerki damskie są idealnym dodatkiem do twojego stroju. Nerki, zwane również nefronami, znajdują się w kręgu piersiowym i trzecim kręgu lędźwiowym. Narządy te są odpowiedzialne za produkcję moczu.

Nerki damskie

Przekrój poprzeczny nerki pokazuje ciemnoczerwoną nerkę z czerwonawą medulą. Medulla składa się ze struktur przypominających piramidy, z których każda posiada proste struktury kanalikowe i naczynia krwionośne skierowane w stronę centrum nerki. Seria mniejszych piramidek otacza rdzeniak i łączy się, tworząc większą nerkę zwaną korą nerkową. Kora tworzy pozostałą część nerki i wygina się nad piramidami, wypełniając przestrzenie między piramidami.

Nerka składa się z wielu bardzo cienkich rurek zwanych nefronami. Każda nerka ma jeden moczowód, żyłę i tętnicę. Moczowód wychodzi z nerki przez wzgórze, a nerka ma również dużą jamę zwaną zatoką nerkową.

Nerki są połączone z resztą ciała dwoma nerwami: współczulnym i przywspółczulnym. Nerwy te przenoszą impulsy nerwowe z ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, powodują suchość skóry i swędzenie skóry.

Nefrony produkują mocz

Nerki kobiety to złożona struktura, która odpowiada za produkcję moczu. Składają się z dwóch części: warstwy zewnętrznej (kora) i warstwy wewnętrznej (rdzeniak). W korze znajdują się wszystkie kłębuszki i kanaliki. Moczowód transportuje mocz z nerek do pęcherza moczowego. Cewka moczowa u kobiet jest wąska i ma około 4 cm długości. Łączy miednicę z zewnętrzną cewką moczową.

Nefrony składają się z kilku kanalików, które mają długość 30-55 milimetrów. Każda z tych kanalików jest połączona z ciałkiem, które znajduje się w korze nerkowej. Kanaliki te schodzą do piramidy nerkowej i skręcają w kształcie litery U, po czym wracają do kory nerkowej. W każdej nerce znajduje się około miliona nefronów. Każdy z tych kanalików pełni inne funkcje.

Nefrony filtrują produkty odpadowe z krwi i produkują mocz. Każdy nefron zawiera kilka maleńkich jednostek filtrujących zwanych kłębuszkami. Każdy kłębuszek otoczony jest torebką zwaną ciałkiem nerkowym. Kłębuszek składa się z grupy naczyń włosowatych zwanych ciałkiem malpighiego. Kłębuszek jest połączony z kanalikami, które odprowadzają mocz do moczowodu.

Nerki pomagają kontrolować ilość sodu i wody we krwi poprzez filtrowanie odpadów z krwi. Produkują również hormony, które kontrolują wzrost kości i produkcję czerwonych krwinek. Nerki reabsorbują potrzebny sód, a resztę wydalają z moczem. W układzie moczowym kobiety, mocz zawiera mocznik, jeden z głównych produktów odpadowych.

Układ moczowy obejmuje nerki, moczowody, pęcherz i cewkę moczową. Nerki filtrują krew, usuwają nadmiar produktów odpadowych oraz równoważą wodę i elektrolity. Mocz wędruje następnie przez moczowody do pęcherza, gdzie jest wydalany przez cewkę moczową.

Nerki wydzielają mocz poprzez system małych kanalików i większych rurek zbiorczych. Dziewięćdziesiąt procent moczu pierwotnego przechodzi przez nerki i jest ponownie wchłaniane przez organizm. Pozostały jeden procent jest wydalany z moczem.

Nefrony są sparowane pomiędzy piersiowym i trzecim kręgiem lędźwiowym

Sparowane nerki kobiety znajdują się pomiędzy piersiowym i trzecim kręgiem lędźwiowym kręgosłupa. Takie umiejscowienie sprawia, że są one ważne w zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych i zapobieganiu kamicy nerkowej. Kręgi te są duże i grube i utrzymują największy ciężar w organizmie. Mają również duże wyrostki stawowe. Wyrostek górny znajduje się przyśrodkowo, a wyrostek dolny bocznie.

Oprócz lokalizacji, nerki kobiet są sparowane pomiędzy piersiowym i trzecim lędźwiowym kręgiem kręgosłupa. Moczowody i pęcherz moczowy przebiegają wzdłuż wyrostków poprzecznych kręgów lędźwiowych i przechodzą przez więzadło szerokie macicy. U mężczyzn nasieniowód zaczepia się wokół moczowodu. Moczowód wychodzi w pęcherzu moczowym, trygonie z trzema otworami.

Nerki są sparowanymi narządami zaotrzewnowymi, które rozciągają się od 12 kręgu piersiowego do trzeciego kręgu lędźwiowego. Nerki są ustawione parami, przy czym prawa nerka jest położona niżej niż lewa. Mają średnio jedenaście do dwunastu centymetrów długości, 5-7 cm szerokości i 2,5 do trzech centymetrów grubości. Obie nerki ważą po około 125-170 g. Łączna masa tych dwóch narządów stanowi około jednej trzeciej powierzchni ciała. Podczas dużego wzrostu lub spadku ciśnienia krwi, objętość nerek może się zwiększyć lub zmniejszyć o piętnaście do czterdziestu procent.

Kość krzyżowa ma kształt trójkąta, jest gruba i szeroka u podstawy górnej i zwęża się ku dolnemu wierzchołkowi. Powstaje w wyniku połączenia pięciu kręgów krzyżowych po 20 roku życia. Posiada cztery poprzeczne grzbiety po bokach oraz grzebień krzyżowy przyśrodkowy, który jest pozostałością po zlepionych wyrostkach kolczystych kręgów krzyżowych.

Krążki międzykręgowe znajdujące się pomiędzy sąsiednimi kręgami odpowiadają za amortyzację pomiędzy kośćmi podczas noszenia ciężaru ciała. Krążki te pozwalają również na zmianę kształtu kręgosłupa i umożliwiają przemieszczanie się pomiędzy sąsiednimi kręgami. Mimo że całkowity ruch pomiędzy sąsiednimi kręgami jest stosunkowo niewielki, to w połączeniu z nimi prowadzi do dużych ruchów ciała.

Są one sparowane pomiędzy kręgami piersiowymi i trzecim kręgiem lędźwiowym

Aorta jest główną tętnicą zaopatrującą nerki. Jej brzuszna część rozciąga się pomiędzy kręgami piersiowymi i dzieli się na prawą i lewą tętnicę biodrową wspólną. Obie tętnice zaopatrują narządy i tkanki ścian ciała. Tętnica selerowa, która nie jest sparowana, powstaje na brzusznej powierzchni aorty i zaopatruje wątrobę i żołądek. Tętnica krezkowa górna odgałęzia się od aorty i zaopatruje jelito cienkie oraz okrężnicę wstępującą i poprzeczną oraz trzustkę.

Aorta zstępująca ma dwie główne gałęzie, mały prawy przewód, który otwiera się na prawą żyłę główną górną oraz prawe żyły szyjne i podobojczykowe, oraz przewód piersiowy, który otwiera się na lewą żyłę podobojczykową i szyjną. Aorta przebiega pomiędzy kręgami piersiowymi a drugim kręgiem ogonowym.

Podobne tematy